Yüz Germe Estetiği

img

Yüz Germe Estetiği

Yüz germe estetiği, ritidektomi olarak da adlandırılır. Deride meydana gelen gevşemeleri ve ciltte oluşan sarkmaları tedavi etmek amacıyla uygulanır. Yüz bölgesindeki deformiteleri toparlayarak daha sağlıklı, genç ve dinamik bir görünüme kavuşturur. Bunu yaparken hastanın yüz ifadesinde olumsuz bir değişikliğe yol açmaz.

Öte yandan yüz gerdirme ameliyatı her zaman estetik kaygılar nedeniyle gerçekleştirilmez. Bazı durumlarda yüzün yanması, kaza geçirme gibi sebeplerden dolayı da bu yönteme başvurulabilir.
Yüz germe için en çok tercih edilen işlem ameliyattır fakat ameliyatsız teknikler de mevcuttur. Yüz bantları buna örnektir. Ancak bunlar geçici bir etkiye sahiptir.

Ameliyatsız yüz gerdirme için hücresel tedavi, dolgu, botoks, lazer ve buna benzer Non-invaziv yöntemlerden de faydalanılabilir. Bu işlemlerin sonucu kalıcı olmayıp, genellikle 6-12 ay sürer ve tekrarlanmasına ihtiyaç duyulur.

Yüz Germe Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Çene ve ağız bölgesinde ortaya çıkan sarkmaların giderilmesi
 • Gülüş çizgileirinin belirginleştirilmesi
 • Göz altlarında oluşan çukurlaşmaların düzeltilmesi
 • Göz çevresindeki sarkmaların ve kırışıklıkların tedavisi
 • Dudak ve yanak kenarlarında görülen çizgilerin yok edilmesi, kırışıklığa bağlı katmanların ortadan kaldırılması gibi amaçlarla gerçekleştirilir.
 • Yüz germe ameliyatı ile alın çizgilerinin belirginliği azaltılır. Çene altında gıdık ve çift çene görünümü gibi problemler çözüme kavuşturulur. Çene konturlarının kaybolması, kaş seviyesinde düşüklük, boyunda yağlanma vb. sorunlar iyileştirilir.
 • Botoks ve dolgu uygulamalarının yeterli olmadığı durumlarda, özellikle 50 yaş üzeri hastalarda yüz gerdirme ameliyatı yaygın olarak tercih edilir.
 • Bu operasyon çene çizgisinde ve boyun bölgesinde yaşanan deformasyonları düzeltir. Kulağın önünde bulunan fazla deri alınır. Kısaca kişiye özgüvenini yerine getirecek, onu mutlu edecek, sağlıklı ve estetik bir görünüm kazandırılır.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Doktor hastanın gençlik fotoğraflarını inceler. Yüzünün hangi kısımlarında nasıl bir deformasyon oluştuğunu, yaşlanma sürecinin nasıl gerçekleştiğini değerlendirir.

Ameliyatta yalnızca cildin tüm katmanlarına üç boyutlu olarak tekrar şekil verilecektir. Cilt altındaki bağ dokularına, mimik kaslarına, aşağıya doğru gevşemiş dokulara gerekli müdahalelerde bulunularak gevşeme ve sarkma problemi yok edilir. Dokular olması gereken yerine taşınır.

Bazen operasyonda yağ enjeksiyonu da uygulanır. Hastanın yüzünde hacim kaybı varsa bu yöntemden faydalanılır. Öte yandan yüz germe estetiği göz kapağı veya burun germe estetiğiyle ya da kaş kaldırma operasyonuyla beraber uygulanabilir.

Ameliyat sırasında yüz, alın ve boyun derisindeki düzensizlikler giderilir. Yanak ve boyun bölgesindeki fazla yağ dokusu alınır. Yüz fasyaları normal yerlerine çekilip açılır. Göz kapakları düzeltilir ve gerekiyorsa kimyasal peeling, dolgu, botoks gibi tamamlayıcı girişimler uygulanır.

Lokal veya genel anestezi yönteminden hangisinin tercih edileceği ameliyat tekniğine göre değişir. En az 3 saat süren yüz germe operasyonu, bazen 10 saati de bulabilir.

Yüz Germe Yöntemleri

Bu yöntemleri 9 başlık altında incelemek mümkündür:

 1. Traditional (Klasik) Yüz Germe: Kulak önü favoriler, kulak kıvrımları ve kulak memesi etrafından kulak arkası boyunca saçlı deriye doğru uzanan bir kesi yapılır. Cilt altına girilip yüz bölgesine ulaşılır. Boyun, yüz ve çene derisi gerilip fazla deri çıkarılır. Yağ dokusunun pozisyonu uygun konuma getirilir.
 2. Standart Yüz Germe: Buna ‘alt yüz germe’ denir. Yüz bölgesinin sadece üçte birini hedefleyen bir yöntemdir.
 3. Endoskopik Yüz Germe: Bu teknikte kullanılan kesiler daha küçük olur. Dokuları gözlemlemek için endoskopik bir kameradan yardım alınır.
 4. Orta Yüz Germe: Göz altı ve yanak bölgelerinde yağ dokusunun sarkması problemine çözüm olur.
 5. Periostaltı Yüz Germe: Yüz kemiklerinin üzerinde bulunan derin dokuların pozisyonları bu operasyonla ayarlanır. Orta yüz bölgesinde uygulanır.
 6. Derin Plan Yüz Germe: Orta yüz bölgesinde ve alt göz kapağında meydana gelen deformiteleri tedavi eder.
 7. Kompozit Yüz Germe: Kas ve yağ dokuları, cilt ve cilt altı bu ameliyatta bir bütün olarak tek yapı hâlinde gerilir. Burun kenarında yer alan derin oluklar ve elmacık kemiğinin üstündeki sarkma giderilir.
 8. Mini Yüz Germe: Cilt altına ulaşmak için daha küçük kesilerin kullanıldığı bu ameliyat, sadece dokuyu germek için uygulanır. Sarkma ileri boyuttaysa bu yöntem işe yaramaz.
 9. Tam Yüz Germe: Alt yüz bölgesi, alın, üst ve alt göz kapakları, boyun ve orta yüz bölgeleri ve dudakları gençleştirme amacıyla tercih edilir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Bazı bitkisel ürünler kanamaya yol açabilir ve yara iyileşmesini geciktirebilir. Ameliyattan önce bunların kullanımına son verilmelidir. Kan sulandırıcıları, E vitamini ve multivitaminleri 10 gün öncesinden bırakmış olmanız gerekir.

Diğer ilaç ve takviyeleri ne zaman bırakacağınız konusunda hekiminizin talimatlarına uymalısınız.
Ayrıca sigara kullanıyorsanız ameliyattan en az 2 hafta önce buna son vermelisiniz. Doktorunuz gerekli görürse ameliyata 3 hafta kala C vitaminine başlamanızı isteyebilir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

 1. Bu operasyonda doku hasarı minimal düzeydedir. O nedenle iyileşme süresi fazla uzun değildir. Ameliyattan birkaç gün sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz.
 2. Yüzünüzde ödem ve morluk oluşması normaldir. Bunlar birkaç günde hafiflemeye başlayacaktır. Bu süreçte boyunluk kullanmak ve buz uygulamak şikâyetlerinizin daha çabuk geçmesine yardımcı olabilir. Yüzünüz, 3-6 ay içerisinde doğal görünümüne kavuşacaktır.
 3. Ameliyattan sonraki birkaç hafta ânî hareketlerden, kan basıncını artırabilecek aktivitelerden uzak durmalısınız. İlk 2 hafta boyunca ağır kaldırmaktan, fazla efor gerektiren egzersizlerden ve cinsel birliktelikten kaçınmalısınız.
 4. Bir müddet aşağı doğru bakmamanız, dik yürümeniz önerilir.
 5. İyileşme sürecinde alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
 6. Yüz bölgesini ilk 2 ay güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak önemlidir. Bundan dolayı dışarı çıkarken yüksek faktörlü güneş koruyucu sürmeniz tavsiye edilir.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.