Revizyon Burun Ameliyatı

img

Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon burun estetiği, sekonder ve düzeltme olarak da bilinir. Bir önceki burun ameliyatının olumsuz sonuçları bu operasyonla ortadan kaldırılır. Yani revizyon burun ameliyatı, gerçekleştirilen burun operasyonundan kaynaklı fonksiyonel ve estetik hataların giderilmesini sağlayan cerrahi bir girişimdir.

Burun ameliyatı geçiren ve bu operasyonun sonucundan mutlu olmayan, ameliyat olduğu için pişmanlık duyan insanlar vardır. İşte revizyon cerrahisi bu ikinci grubu kapsar.

Revizyon Burun Ameliyatı Neden Yapılır?

İlk ameliyatta estetik beklentiler yeterince karşılanamadıysa veya geçmeyen burun tıkanıklığı gibi fonksiyonel bir sorun meydana geldiyse revizyon cerrahisine başvurulur. Yara izleri ve asimetri gibi problemler de revizyon burun ameliyatını gerektirir.

Revizyon Burun Estetiği ile Neler Yapılır?

Bu operasyonda da amaç yine burun şeklini iyileştirmek ve fonksiyonlarını artırmaktır. Ameliyatın neticesi doktorun veya hastanın istediği yönde değilse revizyon rinoplasti ile gerekli düzeltmeler uygulanır.

Bu işlemler lokal anestezi altında ve 15-20 dakika içinde gerçekleştirilebileceği gibi, bazen daha uzun süreli komplike ameliyatlar da yapılabilir.

Revizyon burun estetiği ile düzeltilebilecek problemlerden bazıları şunlardır:

 • Burun ucu asimetrisi
 • Burun eğriliği
 • Burun ucunun sivri olması
 • Kemerli burun görünümü
 • Kıkırdak çıkıntıları
 • Semer burun deformiteleri
 • Aşırı kalkık burun
 • Burun deliklerinde asimetri
 • Yumuşak doku veya kıkırdak kaynaklı kuş gagası deformasyonları
 • Nefes alma ile ilgili sorunlar

Tabii ki revizyon cerrahisi burnun daha iyi bir görünüme kavuşmasını ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

 Fakat bütün cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, bu ameliyatta da kişilerin beklentileri gerçekçi olmalıdır. Ameliyattan sonra büyük bir değişim geçirmeyi hayal etmek yanılgı olur.

Revizyon Burun Ameliyatı Öncesi

Operasyondan önce ayrıntılı bir muayeneye ihtiyaç vardır. Cerrah, hastanın ameliyat sonucundan niçin memnun olmadığını anlamalı ve estetik beklentilerini değerlendirmelidir. Ameliyatta hedef, rahatsız edici kusurların azaltılması ve burun görüntüsünün iyileştirilmesidir.

Burun; burun sırtı, burun delikleri, burun ucu ile uyum içerisinde olmalıdır. Ayrıca burun, yüz bölgesinin diğer kısımlarıyla (çene, dudaklar, yanaklar, kaşlar ve alın bölgesiyle) bir denge içinde bulunmalıdır. İşte ancak bu şekilde fonksiyonları doğru çalışan ve doğal görünümlü bir burun ortaya çıkarılabilir.
Muayeneye gelen hastanın burnu; kıkırdak ağı, burun kemikleri, burun cildinin kalınlığı gibi yapılarla bir bütün olarak incelenmelidir. Ayrıca alerji, nazal valv, konkalar, septum deviasyonu açısından kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır.

Kimler Revizyon Burun Estetiği Yaptırabilir?

Daha önce bir veya birkaç defa burun estetiği operasyonu geçirdiyseniz fakat şikâyetleriniz devam ediyorsa bu tedavi için hekiminize başvurabilirsiniz.

Fakat bunun için kas yapınızın ve yüz dokunuzun sağlıklı olması gerekir. Öte yandan ameliyata engel teşkil edecek bir sağlık probleminiz olmamalıdır. Özellikle kan dolaşımı sorunları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve tiroid bozuklukları olanlarda daha dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca uyuşturucu, alkol ve sigara bağımlılığı ameliyat başarısını olumsuz etkileyebilir. Onun için bu durumların doktorla paylaşılması önemlidir.

Revizyon burun estetiği yaptırmak isteyen hasta bir önceki ameliyata ait görsel tasarımları, varsa detaylı notlarını, ameliyattan önceki ve sonraki fotoğraflarını iletmelidir. Doktor ve hasta bunlar üzerinde karşılıklı fikir alışverişi yapmalıdır.

Revizyon Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Ayrıntılı muayeneden sonra hekim, sorunların neden kaynaklandığını hastasına anlatır ve potansiyel çözümleri sıralar. Hastaya özel bir tedavi programı oluşturulur.

Revizyon burun operasyonu sırasında burnun içinde yer alan kıkırdaklar kullanılır, yerleri değiştirilip yeniden konumlandırılır. Böylece burun yeniden şekillendirilir.

Önceki burun ameliyatında burun içerisinde bulunan kıkırdaklar zaten kullanılmış olacağından, revizyon operasyonunda kaburgadan veya kulaktan kıkırdak alımı yapılabilir. Kıkırdak ya da kemik takviyesinin hasta vücudundan alınan dokularla yapılması alerjik reaksiyon riskini düşürür.
Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu ameliyatların süresi yapılacak işlemlere göre değişir.

Revizyon Burun Estetiği Sonrası

 1. Ameliyattan sonra burnunuzu korumak ve düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamak amacıyla alçı veya atel kullanılabilir. Bazen hastanın burnuna kendiliğinden eriyen nasapor (özel bir ped) veya yumuşak ateller yerleştirilir. Operasyonun ardından en az 1 veya 2 gün bunların burun içinde kalması gerekir. Burnun stebilizasyonu için bu çok önemlidir.
 2. Ayrıca hasta yatarken kafasını göğüs hizasına gelecek şekilde yüksek tutmalıdır. Böyle yapmak şişmeyi ve kanamayı azaltır.
 3. İlk ameliyat sonrasında olduğu gibi, bu ameliyattan sonra da birkaç gün mukus drenajı ve burun kanaması olabilir. Bu normal bir durumdur ve özellikle de pansuman çıkarıldığı zaman daha fazla gözlemlenir.
 4. Burun deliklerine ufak gazlı bez pedler yerleştirmek akıntının kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. Bu pedlerin nasıl değiştirileceği hemşireler tarafından hastaya gösterilir.
 5. İyileşme sürecinde aerobik ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 6. Burnunuz tam olarak iyileşinceye dek, yüzmekten de uzak durmalısınız.
 7. Ayrıca zor çiğnenen gıdaları tüketmemeli, burnunuzu sümkürerek temizlememelisiniz. Burun temizliği yaparken son derece nazik ve temkinli davranmalısınız.
 8. Gülmek ve kahkaha atmak gibi eylemler yüz kaslarının aşırı çalışmasına yol açar. Ameliyattan sonra bir süre yüz kaslarınızı zorlayacak şeyler yapmamaya özen göstermelisiniz.
 9. Diş fırçalama esnasında üst dudağınızı fazla hareket ettirmemelisiniz.
 10. Burnunuza baskı yapmaması için, başınızdan geçirerek giymeniz gereken kıyafetleri tercih etmemelisiniz.
 11. Aynı zamanda iyileşene kadar güneş gözlüğü ve diğer gözlükleri de kullanmamalısınız. Çünkü bunlar da burnunuza baskı yapar.
 12. Gözlerinizde ve göz kapaklarınızda morluklarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar yaklaşık 1 haftada yok olur.
 13. Morlukların ve şişliklerin daha çabuk geçmesi için buz kompresi uygulayabilirsiniz.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.