Göz Kapağı Estetiği

img

Göz Kapağı Estetiği

Yaşlılığın etkisiyle deride doğal olarak sarkmalar oluşmaktadır. Bundan dolayı göz kapaklarında torbalanma, deride gevşeme, renk değişikliği ve kırışıklıklar gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Güneş ışığı, hava kirliliği, uyku problemleri, sigara ve alkol tüketimi gibi faktörler cildin yaşlanma hızını arttırır. Bu faktörlere maruz kalan alt ve üst göz kapakları, Göz kapağı estetiği ile sahip olması gereken görünüme kavuşmaktadır.

 

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Blefaroplasti olarak isimlendirilen göz kapağı ameliyatı, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, göz çevresinin gerildiği, sarkan deri ve fazla kas dokusunun alındığı bir işlemdir. Blefaroplasti alanında uzman estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Göz ve çevresinde zaman içinde meydana gelen problemleri gidermek için kullanılmaktadır.

 

Göz Kapağında Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

İnsan cildi elastik bir yapı da olmakla birlikte ilerleyen yaşlarda bu özelliğini kaybetmektedir. Yüzdeki elastikiyet kaybı sonucunda öncelikle göz kapaklarında sarkma meydana gelmektedir. Bununla birlikte yaşlanma belirtileri göz kapaklarında başlar ve kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur.

Yaşlanma ile birlikte alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen bazı değişiklikler:

  • Gözlerin altında torbalanma ve morluklar
  • Göz kapağında büyüme ve sarkma
  • Göz kapağı derisinde meydana gelen kırışıklıklar
  • Kırışıklık çizgileri
  • Yorgun ve donuk yüz ifadesi

Blefaroplasti genelde kaş kaldırma, alın kaldırma ve orta yüz cerrahisi ile birlikte yapılmaktadır.

 

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği kısaca bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun alınması işlemidir.
Göz kapağı katlama çizgisinde iz görünmeyecek şekilde kesik açılır. Alın germe ve kaş kaldırma ile birlikte uygulandığında sonuç daha etkili ve estetik olacaktır.

Kirpiklerin 1.5 mm altından yapılan kesik ile göz kapağı düzeltilir. Göz çevresinde oluşan tahribat türüne göre yağ torbaları çıkarılır, torbalanmanın önündeki cilt gerilir ve torbaların oluştuğu yerdeki dokular yanağın üst bölgesine itilir .Kesik kirpik çizgisi hizasında dikilir ve böylece iz bırakmaz.

 

Ameliyat Genellikle Ne Kadar Sürer?

Üst göz kapağı operasyonu yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir.
Göz kapakları ve çevresi anatomik açıdan yüzün diğer estetik bölgelerine göre daha karmaşıktır ve bu nedenle operasyon titizlik içinde bir estetik cerrah tarafından yapılmaktadır.
Alt göz kapağı operasyonu ortalama 1,5 saat sürer; Operasyon süresini etkileyen en önemli faktör, göz kapağı estetiği ve yüz ile ilgili başka bir işlemin yapılıp yapılmayacağıdır.

 

Blefaroplasti  Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Operasyon öncesinde kişi genel sağlık durumu ile ilgili detayları doktoruna bildirmelidir. Operasyondan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları, balık yağı tüketmeyiniz. Sigara ve alkol kullanımını en az 1 hafta önce kesmeniz iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. 

 

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Göz kapağı estetiği sonrası iyileşme sırasında ilk birkaç günde oluşan şişlik genelde ilk haftanın sonunda oldukça azalır ve kişi ikinci haftada normal rutinine rahatlıkla dönebilmektedir.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.