Çene Estetiği

img

Çene Estetiği

Çene estetiği diğer adıyla mentoplasti, çene kemiğine yerleştirilen bir implant ile veya çene kemiğinde küçültme işlemi ile çenenin şekil verilmesine yönelik estetik bir uygulamadır. Yüz orantılarını daha iyi yapmaya ve kişinin kendine güvenini artırmaya destek olmak için genellikle çene bölgesinde estetik cerrahi ve diğer ameliyatsız işlemler yapılmaktadır.

Bu tür işlemler genellikle alanında uzman doktorlar tarafından yüzün karakteristik özelliklerinin uyumunu iyileştirmek, çene, yanak ve alın dengesini sağlamak için önerilebilir. Bazen çene kemiği de mentoplasti ya da genioplasti adlandırılan bir işlemle yerinden hareket ettirilebilir.

Bir başka alternatif olarak, şekil verilmiş silikon implantlar çene için daha fazla ışık sağlamak için kullanılabilir. Bazen ise aksine, çene kemiğinde çok fazla çıkıntı yapan bir çene küçültülmektedir.

Estetik görüntüyü iyileştirmenin yanın da çiğneme işlemini düzeltmek veya alt ve üst dişlerin birbiri üzerindeki sorunlarını yok etmek için üst ve alt çeneye yapılacak bir ameliyat önerilebilir. Isırma ve çiğneme sorununun dışında günümüzde daha iyi bir yüz yapısına ulaşmak için burun ameliyatı olan bir kişiye çene ameliyatı önerebilir. Çenenin yapısı ve görüntüsü, burnun var olan büyüklüğünü etkileyebilmektedir.

Çene bölgesinin görünümünü değiştirilmesine teknolojideki son gelişmelere ve tüm imkanlara ek olarak kısa vadeli çözümler için jel dolgu malzemesinin kullanılmasını da önerebilir.

 

Çene Estetiği Size Uygun Mu?

Çene estetiği yapılırken çene kayması ya da çene boyutu düzeltilebilir. Çenenizin yeri, boyutu veya çevresi ile sorun yaşıyorsanız, çene ameliyatı sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Çene estetiği, oldukça popüler olan bir estetik cerrahi işlemdir. Çenesi küçük veya düz olan kişilerde mentoplasti işlemi uygulanabilmektedir. Yüz özelliklerine göre oldukça küçük görünen bir çene burnun çok uzun ve büyük görünmesine yol açabilmektedir. Doktorlar, daha genç bir kişinin özelliklerini eşitlemek için sıkça çene implantları kullanabilir ya da yetişkin kişilerde, başka bir estetik işlemin yanında genioplasti kullanabilir. Ameliyat için genel ya da lokal anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat ortalama 2-3 saat sürmektedir.

 

Çene Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Estetik sürecin ardından doktorunuz size ilk iki gün boyunca ağız yoluyla antibiyotik almanızı önerecektir. Ağızdan açılan kesik izleri kendi kendine yok olur, tekrar cerrahi merkeze gelmenize gerek yoktur. İyileşme oldukça hızlı ve minimum ağrılıdır.

Hazır hissettiğiniz zamanda normal yemeye başlayabilirsiniz. Sıvı veya yumuşak yiyecek listesi önerilmektedir. Her yemekten sonra ağzınızı suyla veya antiseptik suyla çalkalamanız gerekmektedir.

Ortalama 3-5 günün ardından pansumanlarınızı ve kompresyon bandınızı çıkarabilirsiniz. Ardından günlük rutininize geri dönebilirsiniz. Çene estetiği ardından ilk 10 gün egzersiz ve yorucu hareketler yapmayın. Yaklaşık 6-8 hafta boyunca temas gerektiren sporlardan uzak durmalısınız. Birkaç gün sonra iyileşmesi gereken şişlik, kızarıklık veya renk değişikliği fark edebilirsiniz ancak korkulacak bir durum değildir, iyileşme belirtileridir.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.