Burun Estetiği Ameliyatı

img

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği burunda meydana gelen şekil bozukluklarını düzeltmek için gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar bütünüdür. Rinoplasti diye de bilinen burun estetiği, kişiye daha sağlıklı bir biçimde nefes alıp-verme ve daha estetik bir burun görünümüne sahip olma imkânı tanır.

Burun Estetiği Nedir?

Burunda yer alan kıkırdak ve kemik yapılarında çeşitli değişiklikler meydana getirilerek yapılan plastik cerrahi ameliyatlarıdır. Burunda doğuştan var olan ya da travmalara bağlı gelişen deformasyonları tedavi etmek için gerçekleştirilir.

Operasyondan önce hasta detaylı bir muayeneden geçirilerek burun dokularının estetik açısından uygun olup olmadığı değerlendirilir. Çünkü en ufak bir müdahale bile, belirgin sonuçlara sebebiyet verecektir.

Burun estetiği ameliyatlarından beklenen etki yaklaşık 6-12 aylık bir süreç içinde ortaya çıkar. Operasyonun büyüklüğü, problemin ciddiyeti ve burun dokularının durumu da bü süreyi etkiler.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Bu ameliyat hem fonksiyonel, hem de kozmetik sebeplerle uygulanabilir. Sadece şekil bozukluklarını gidermekle kalmaz. Solunum problemlerinin düzeltilmesinde de önemli bir rol oynar.

Burun kemiğinde oluşan eğrilik veya çekiklik problemi, burnun normalden daha büyük veya asimetrik bir yapıya sahip olması gibi rahatsızlıklar burun estetiği ile ortadan kaldırılabilir.

Öte yandan burun ucunda düşüklük ve genişlik sorununa da ameliyatla çözüm sağlanır. Sivri yapılı burun ucu ameliyat sayesinde normal görünümüne kavuşturulur. Burun ucunun kalkık bir görünüme sahip olmasından şikâyet eden hastalar burun estetik ameliyatı ile bu durumdan kurtulur.
Yine bu operasyon ile burun köprüsünü düzleştirmek, burun büyüklüğünü ve açısını değiştirmek mümkündür. Burun delikleri yeniden düzenlenir, burun ucu tekrar şekillendirilir. Kısaca burun estetiği kişinin görünüm, yapı ve işlev bakımından sağlıklı bir burna sahip olması için gerçekleştirilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

 1. Önce hastanın estetik operasyon için uygun bir aday olup olmadığı tespit edilir.
 2. Doktor ve hasta karşılıklı fikir alışverişinde bulunur. Beklentiler konuşulur, olası sonuçlar değerlendirilir.
 3. Kişinin yoğun kanamaya sebebiyet verebilecek herhangi bir rahatsızlığı (örneğin Hemofili gibi bir hastalığı) mevcutsa doktor bu ameliyatın yapılmasını sakıncalı bulabilir.
 4. Fizik muayene gerçekleştirilerek hastanın burun iç ve dış yapıları incelenir. Ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği planlanır.
 5. Bu aşamada kan analizlerinden ve biyokimyasal laboratuvar tekniklerinden de yararlanılır.
 6. Ameliyat sürecinde yol gösterici olması ve operasyon sonrası beklentilerin aydınlatılması için hastanın burun fotoğrafları çekilir.
 7. Ameliyata 2 hafta kala aspirin, ibuprofen vb. non steroid antiinflamatuar ilaçların bırakılması gerekir. Ameliyat olduktan sonra en az 2 hafta boyunca yine bu ilaçları kullanmamak lâzımdır. Yoksa bu tür ilaçlar pıhtılaşma işlevini olumsuz etkileyerek iyileşme sürecinin uzamasına yol açabilir. Kanama miktarında artış olabilir. Hangi takviyelerin ve ilaçların ne zaman sonlandırılması gerektiğini doktorunuz söyleyecektir.
 8. Sigara da iyileşme sürecini yavaşlatan faktörlerden biridir. Ameliyattan birkaç hafta önce ve sonra sigara kullanmaktan uzak durulmalıdır.
 9. Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Basit rinoplasti operasyonlarının lokal anesteziyle yapılması mümkündür. Ameliyattan önce hastanın anesteziye engel teşkil eden veya riski artıracak bir sağlık probleminin olmadığı teyit edilmelidir.

Burun Estetiği Çeşitleri

Bu estetik, tercih edilecek yöntemler doğrultusunda farklı türlere ayrılır. Onlardan bazıları şöyledir:

Açık Burun Estetiği

Operasyonda burun deliklerinin arasından küçük bir kesi açılır. Cerraha geniş bir görüş açısı sunan açık burun ameliyatı tekniği, bu yönüyle avantaj sağlar. Fakat ameliyattan sonra daha çok ödem ve morluk oluştuğu ve iyileşme sürecinin daha uzun olduğu söylenebilir.

Kapalı Burun Estetiği

Yapılan kesi burun içinde kaldığı için ‘kapalı burun ameliyatı’ olarak isimlendirilir. Burunda görünür bir dikiş izi kalmaz. İyileşme süresi açık burun ameliyatına nazaran daha kısadır. Küçük şekil bozukluklarının düzeltilmesinde bu yöntemden yararlanılır.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Likit rinoplasti ya da burun dolgusu olarak adlandırılır. Bu yöntem sırasında burun köprüsüne dermal dolgu uygulaması yapılır. Ameliyatsız burun estetiği genellikle burun ucu düşüklüğü, burunda kontür problemi, kırışık burun görünümü ve burun basıklığı gibi sorunları tedavi etmek için kullanılır. Oldukça pratik ve güvenli bir çözümdür.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İyileşme süreci uygulanan ameliyata göre değişir. Hafif bir operasyon geçirdiyseniz toparlanmanız daha kısa sürecektir. Burun ameliyatı sonrası dikkat edilecekler kısaca şöyle özetlenebilir:

 1. İlk hafta zaman zaman burun deliklerinden açık kırmızı renkli bir sıvı geldiğine şahit olabilirsiniz. Bu normaldir, panik yapmanıza gerek yoktur.
 2. Yüz bölgesinde şişlik ve göz çevresinde morluk oluşması da beklenen bir durumdur. Bunu engellemek için başınızı yukarıda tutarak yatmanız önerilir.
 3. Gözlerinizi yoracak kadar TV veya bilgisayar başında zaman geçirmemeye özen gösterin.
 4. Doktorunuz kaç gün sonra duş almaya başlayabileceğinizi bildirecektir. Duş alırken suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edin. Ilıktan biraz daha soğuk olması tavsiye edilir.
 5. Burun temizliğini size belirtilen şekilde yapmayı unutmayın. Doktorunuz sizin için uygun bir burun spreyi ve kremi reçete edecektir. Burnunuzun iç kısımlarını kulak çubuğuyla temizlemeye çalışmayın.
 6. Ameliyat sonrası 6-12 hafta eskisi gibi koku alamayabilirsiniz. Bu durum bir süre sonra eski hâline dönecektir. Çok rahatsızlık duyarsanız her gün çekilmiş Türk kahvesi koklama egzersizlerinden yardım alabilirsiniz. Bu, koku duyunuzun normale dönme sürecini hızlandırır.
 7. Doktorunuz masaj önerdiyse bunu düzenli olarak uygulayın.
 8. Operasyondan sonraki ilk 3 ay solarium ve hamam gibi uygulamalardan, aşırı güneşten kaçının ve burnunuzu darbelerden koruyun.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.