Ben Aldırma

img

Ben Aldırma

Ben Aldırma

Benler vücuda vücut rengini veren melanosit hücrelerinin toplanmasından sonra meydana gelir. Kişilerde vücudun farklı yerlerinde çok sayıda ben bulunmaktadır. Kendiliğinden oluşan benlerde şekil değişikliği veya kanama fark edilirse bu durum mutlaka bir doktor tarafından izlenmeli ve kontrol edilmelidir. Ben aldırma yöntemi ile vücuda zararsız benler alınabilir.

 

Ben Aldırma İşlemi

Çıkarılması istenen benin ortalama iki katı büyüklüğünde bir kesik yapılır. Ben tüm alt hücrelerle birlikte kökleri temizlendikten sonra alınır. Kesiğe daha sonra dikiş atılır. Lokal anestezi uygulanan ameliyatın ardından kişi aynı gün taburcu edilir.

Doğuştan ve sonradan meydana gelen benler estetik bir sorun oluşturmazlar. Fakat yüzdeki bazı benler, boyutu veya yüzdeki yeri nedeniyle kişiyi rahatsız edebilir. Estetik problemlere neden olan benler ameliyat veya lazer gibi yöntemlerle sorunsuzca çıkarılır.

Ben aldırma işlemi sonrası ilk dört gün pansuman yapılması gerekir. Bu süre içinde ameliyat bölgesine su değdirilmemelidir. Dikiş atılan alanda hissedilen gerginlik oldukça normaldir. Dikişler yaklaşık bir veya iki hafta sonra alınır. Bu zaman, benin çıkarıldığı alana bağlıdır. Dikiş atılan bölge 3-4 hafta sonra tamamen iyileşecektir. Bu süreden ardından cerrahınızın önereceği özel jel ve kremlerin sürülmesi işlemin izini minimumda tutmak ve çukurlaşma problemini azaltmak açısından oldukça yararlı olacaktır.

 

Lazer Ben Aldırma İşlemi

İyi huylu ve cildin yüzeyine yakın benlere lazer uygulaması yapılır. Lokal anestezi altında yapılan estetik yöntemler kullanılmamaktadır. Bu sebeple iz bırakmaz. Hızlı ve kalıcı bir işlemdir. Tek randevuda birden çok ben çıkartmak mümkündür. Randevu sonrası yüzde geçici bir kızarıklık olması çok doğaldır. Bu kızarıklık yaklaşık 1-6 ay içerisinde yavaş yavaş azalır ve tamamen kaybolur. İyileşme süresinin uzunluğu, kaç tane ben çıkarıldığına ve cildin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Lazer ben aldırma işlemini iz kalmamasından dolayı sıklıkla tercih edilen bir işlemdir.

 

Ben Aldırma Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Benlerin Alınması Tehlikeli Midir?
Ameliyat kararı kişi ile cerrahın detaylı bir şekilde incelemeden sonra verilir. Dokunulduğunda benin büyümesi ve ardından kansere dönüşmesi veya ben çıkarıldığında kansere yakalanması gibi yanlış düşünceler halk arasında oldukça yaygındır. Bu tür düşüncelerin tıp literatüründe geçerliliği yoktur. Aslında, zaman içinde kanserli hale gelebileceğinden, benin çıkarılması zararlı olmaktan çok yararlıdır.

 

Ben (Nevüs) Çıkarıldıktan Sonra Ameliyat İzleri Kalacak Mı
Her cerrahi işlemde olduğu gibi cilt yapısı, yaş ve genetik özellikler sebebiyle çok az miktarda iz kalabilir. Ancak lazer ile ben aldırma uygulamasında iz kalmaz.

 

Ben Aldırma Yönteminde Lazer Mi, Cerrahi Mi?
Bu karar, ben tipine ve boyutuna göre doktorunuz tarafından verilecek bir karardır. Derin köklere (cilt yüzeyinden uzak benler) sahip olan benlerde lazer yöntemi pek tavsiye edilmemektedir. Ancak ben aldırma ameliyatını yapacak doktorun deneyimi ve bilgisi oldukça önemlidir.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.