Badem Göz Estetiği

img

Badem Göz Estetiği

Badem göz estetiği, aynı zamanda ‘çekik göz tasarımı’ olarak bilinir. Gözlerin daha belirgin ve çekici görünmesini sağlamak amacıyla uygulanır. Kantoplasti diye de adlandırılan bu operasyon esnasında göz kapaklarında ve etrafında oluşan sarkıklıklar giderilir.

Bu sayede gözler daha çekik bir görünüme kavuşur ve daha genç bir görüntü elde edilir. Kadın ve erkeklerin büyük ilgi gösterdiği bu ameliyat, daha estetik bir yüz görünümüne ulaştırır.

Badem Göz Estetiği Kimlere Uygulanır?

Estetik yüz hattını oluşturan en önemli parçalardan biri şüphesiz ki gözlerdir. İnsanlar farklı göz yapılarına sahiptir. Bazılarının gözleri veya göz kapakları düşüktür. Bu durum kişinin daha sığ bakışlara sahip olması, neşesiz ve enerjisiz görünmesiyle sonuçlanır. Asimetrik gözler ve sarkık gözler yüzün olduğundan yaşlı görünmesine sebebiyet verir.

İşte badem göz ameliyatı buna çözüm sağlar. Gözleri olduğundan büyük göstererek bakışları daha keskin ve etkileyici bir hâle getirir. Özellikle de son dönemlerde yaygınlaşan Bella eyes trendiyle badem göz estetiğine olan talep artmıştır. Gözlerinin daha yukarı doğru kalkık görünmesini isteyenler bu ameliyatı tercih ederek daha iri ve çekik gözlere sahip olabilir.

Bu uygulama sayesinde yüze canlılık ve gençlik kazandırılır, daha dinamik bir görünüme ulaştırılır. 20 yaşından itibaren herkese uygulanabilir.

Göz bölgesinin aşağı doğru bir görünüm sergilemesi, olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize sebep olur. Bu şekilde bir problemden şikâyetçiyseniz, göz çevrenizde sarkıklık mevcutsa gözlerinizin daha çekik ve genç görünmesini istiyorsanız bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Yapılacak değişiklik yüz ifadenize de olumlu yansıyacaktır.

Fakat hamilelik ve emzirme döneminde, 18 yaşın altındaki bireylerde bu ameliyatın uygulanması sakıncalıdır. Kan pıhtılaşmasıyla ilgili bir problemi olanlar da badem göz ameliyatı için uygun bir aday değildir.

Badem göz estetiği kimlere yapılır? Sorusunun cevabını maddeler hâlinde şöyle özetleyebiliriz:

 1. Göz kenarı düşük olanlar
 2. Göz yapısından dolayı mutsuz bir yüz ifadesine sahip olan ve sürekli yorgun, uykusuz bir görünüm sergileyen kişiler
 3. Düşük göz yapısından dolayı devamlı bunu makyajla kamufle etmeye çalışanlar
 4. Daha etkileyici, büyük ve canlı gözlere kavuşmak isteyenler
 5. Göz altlarındaki torbalardan muzdarip olanlar

Badem Göz Estetiği Neden Yapılır?

Bu işlem yüzde oluşan şekil bozukluklarını tedavi etmez. Operasyon, göz yapısının daha çekik bir görünüme ulaşmasını sağlamak için yapılır. Göz çevresinde ortaya çıkan sarkma problemine –kısmen de olsa- çözüm olur.

Göz kapağında düşüklük ve göz etrafındaki estetik sorunlar bu operasyonla düzeltilebilir. İnsanların makyaj yaparak kazanmaya çalıştığı badem göz görünümü bu ameliyat sayesinde yıllar boyu korunabilir.

Badem Göz Estetiği Kalıcı mı?

Bu operasyon sırasında gözlerin dış köşe kısmı yukarıya doğru gerilip kemik zarına açılır. Yani askı yöntemi kullanılır.

Askı tekniğiyle yapılan operasyonlar ömür boyu kalıcılık sağlamaz. Badem göz estetiği yöntemi de etkisini 3-5 yıl devam ettirir. Daha sonra –ciltte meydana gelen sarkma sorununun da etkisiyle- gözler eski formuna geri dönmeye başlar. İşlemin kalıcılığı sona erdikten sonra ameliyat tekrar yapılabilir.
Badem göz estetiğinin sonucu kendi kendine yok olmaz. Yıllar geçtikçe yer çekiminin ve yaşlanmanın etkisiyle askılanan kısımlar yeniden sarkar. Bu da göz askılarının aşağı inmesine yol açar. Fakat az evvel belirttiğimiz gibi, ameliyat yeniden uygulanabilir ve eski görünüm yine elde edilebilir.
Bununla birlikte kişi bu ameliyatı olur da yeni görünümünü beğenmez ve eski hâline dönmek isterse, 20 dakikalık bir işlemle bunu sağlamak mümkündür. Yapılacak şey dikişlerin alınmasıdır. Böylece operasyonun sonucu ortadan kaldırılır.

Badem Göz Estetiği Nasıl Yapılır?

Bu cerrahi işlem lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. O bölge uyuşturulacağı için hasta herhangi bir ağrı-acı hissetmez. İşlem süresi yaklaşık 45-55 dk arasıdır.

Operasyonun başlangıcında gözün dış köşesine ufak bir kesi açılır. İşlem, özel cerrahi iplikler yardımıyla gerçekleştirilir.

Ameliyat sırasında gözlerin dış kenarlarında yer alan bağlar daha yukarı çekilir ve medikal ipler burada bulunan kemik zarına sabitlenir. Böylelikle gözlerin belirginliği ve çekikliği artırılmış olur. Operasyon sonrasında yara izi kalmaz.

Ardından birkaç dikiş atılır. Kendiliğinden erimeyen dikişler kullanılacak olursa bunlar saç diplerinin arasında kalır ve dışarıdan belli olmaz. Ameliyattan 1 hafta sonra alınır.
Gözlerde daha etkili bir değişim sağlamak amacıyla badem göz estetiği ile göz kapağı ameliyatı kombine olarak uygulanabilir.

Badem Göz Estetiği Sonrası

 1. Ameliyatın ardından 2. Gün duş alabilirsiniz.
 2. Göz çevresinde bir müddet hafif şişlik, kızarıklık ve morluk olması normaldir. Bunlar kısa sürede geçecektir.
 3. Çoğu zaman kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Erimeyen dikişler tercih edildiyse dikişler 5-7 gün sonra alınır. Bu süre, dokuların iyileşme hızı doğrultusunda farklılık gösterir.
 4. Operasyondan sonra 10 gün yatarken yanınıza dönmekten kaçınmanız, çift yastık kullanarak sırtüstü yatmanız tavsiye edilir.
 5. İyileşme süreci boyunca ameliyat bölgesini kimyasal ürünlerden muhafaza etmelisiniz. Yine bu süre zarfında hamam, sauna ve denize girilmemelidir.
 6. Ameliyattan sonraki ilk hafta çene kaslarında zorlanmaya sebep olan sert yiyeceklerden kaçınmalı, yüz kaslarını zorlayabilecek mimikler yapmamalısınız.
 7. Ne zaman eski egzersiz rutininize dönebileceğinizi hekiminize danışmalısınız.
 8. Size önerilen kremler varsa bunları düzenli olarak kullanmanız gerekir.
 9. Askınızın yüzünüze oturup oturmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için ameliyattan sonra takiplerinizi aksatmamalısınız.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.