Labium

img

Labium

Labium estetiği, minus dediğimiz iç dudaklar majus dediğimiz dış dudakların arasında bir şerit gibi uzanmaktadır. Üst kısımda klitoris hizasında birleşir. İç dudak şekil ve büyüklükleri kişiden kişiye farlılık gösterir. Ancak bazı kişilerde iç dudaklar aşırı sarkık ve olduğundan büyük olabilir. Her iki tarafın büyüklüğü ve şekli asimetrik olarak farlı olabilmektedir.

Bu durum genital organ görünümünü bozduğu gibi aynı zamanda ilişki sırasında ağrı, deforme gibi işlevsel problemlere de neden olmaktadır. Spor yaparken, dar kıyafet ve bikini giyerken sürtünmeye bağlı yaralar oluşabilir aynı zamanda dışarıdan belli olabileceğinden kişide güvensizlik ve psikolojik problemler meydana getirebilmektedir.

İç dudaklar normalden büyük olursa fazla salgı nedeni ile regli dönemi dışında bile hasta ped takmak zorunda kalabilir ve genital bölgede hoş olmayan koku oluşabilir. İç dudak şekil bozuklukları çeşitli ameliyatlarla ile düzeltilebilmektedir. Bu ameliyaların hepsine labioplasti operasyonu adı verilir.

Labioplasti tüm kadınlara yapılabilir. Kızlık zarına zarar gelmez. Hamile kalmaya ya da normal doğum yapmayı etkileyen bir durum yoktur. Bu işlem cinselliği ve haz almayı etkilemez, aksine olumlu yönde etkilemektedir.

4 çeşit labium estetiği tekniği vardır:

 

Trim Labioplasti
Bu yöntemde genel ya da lokal anestezi uygulanır. İç dudaklar makas yardımı ile kesilir ve ebatı küçültülür, geride kalan doku ince dikişler ile dikilir.

 

Wedge Labioplasti
Bu yöntemde labium ortasından üçgen doku çıkarılır, kalan labiumlar birbirine dikilir. Büyük ve dolgun labiumlarda kullanılan bir tekniktir. Ameliyatı öncesi ve sonrası görüntü karşılaştırması yapıldığında sonuçlar oldukça mutlu edicidir. Genel ya da lokal anestezi ile labioplasti ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürebilir. Eğer ameliyat sabah yapılmışsa hasta akşama taburcu olabilir. 2 ay boyunca belli periyotlarla kişiyi kontrole çağırıyoruz. Her kontrolde yeni fotoğraflar alıp bir önceki fotoğraf ile kıyaslama yapıyoruz.

 

Lazer Labioplasti
Bir diğer labium estetiği tekniği lazer labioplastidir. Bu yöntem trim labioplastiye benzer ancak makas işlevini lazer görmektedir. Lazer bilinenin aksine dokuyu yapıştırmaz, yakarak dokuyu keser. İşlem genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat yaklaşık 2-3 saat sürmektedir.

 

Radyofrekans Labioplasti
RF Labioplasti yöntemi lazer labioplasti ile neredeyse aynıdır ancak burada kesme işlemi için lazer değil radyofrekans tekniği kullanılır. Kişiler tarafından oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Radyofrekans, lazere göre üstündür. Lazer dokuyu yakarak keserken, radyofrekans cihazı soğuk bir şekilde dokuyu buharlaştırarak keser.  

RF labioplasti için kişi hastaneye yatırılır, genel ya da lokal olmak üzere anestezi seçimi yapılır. Labioplasti sonrası 2 ay boyunca her 15 günde bir kişi kontrole gelmektedir, her gelindiğinde fotoğraflar ile süreci belgeler, değişimi gözlemlenir.

Ameliyat sonrası tamamen iyileşme 2 ayda olur. 2 aydan önce şişlikler olabilir ve bunlar gayet normaldir.

Diğer Vücut Estetikleri

Bize Ulaşın

  • Cumhuriyet Mah. FSM Bulvarı Yağmur Sk. Cadde224 Sitesi No:14 B Blok Kat:6 Daire:11 Nilüfer/Bursa
  • +90 532 659 34 43
  • drersinaltun@gmail.com
Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.