Karın Germe

img

Karın Germe

Karın germe estetiği karın bölgesinde meydana gelen sarkmayı düzeltmek, fazla yağları ortadan kaldırmak ve karın kaslarını sağlamlaştırmak için yapılır. Abdominoplasti diye de adlandırılan bu operasyon meme büyütme ve Liposuction gibi operasyonlarla beraber uygulanabilir.

Bu ameliyat vücut silüetini düzeltir, göbek çıkıntısını yok eder. Karın bölgesini düz bir görünüme kavuşturur. Bel çizgisinin netleşmesini sağlar. Pubik bölgenin üstünden ve göbek deliğinin alt kısmından açılan bir kesi yardımıyla gerçekleştirilir. Eğer üst karın bölgesinin gerginleştirilmesi gerekiyorsa göbek deliği yeniden konumlandırılır.

Operasyonun ardından beden ölçülerinde 1-2 beden küçülme olur. Karın ve deri kasları gerginleştirileceği için bir miktar kilo kaybı yaşanacaktır. Fakat bu ameliyat başlı başına bir kilo verdirme yöntemi değildir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı uyguladığınız halde, karın bölgenizdeki yağlar bir türlü gitmiyorsa bu ameliyatla çözüme kavuşabilirsiniz. Öte yandan karın bölgesinde çatlama veya sarkma probleminden şikâyetçi hastalar, karın kasları zayıf olan kişiler de bu ameliyat için uygun bir adaydır.
Sezaryenle doğum yapmış veya çoklu hamilelik geçirmiş kadınlar, bu operasyonla daha estetik bir görünüme kavuşabilir. Karın germe ameliyatı yapılacak hastada kronik rahatsızlık bulunmamalı, anestezi almasını engelleyecek bir sorunu olmamalıdır.

Kan pıhtılaşmasını önleyen bir hastalık veya diyabet rahatsızlığı karın germe ve buna benzer estetik operasyonlar için risk meydana getirir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Ameliyattan iki hafta evvel sigara ve alkol almayı bırakmanız gerekir. Her zaman kullandığınız takviye desteklerini ve ilaçları ne zaman bırakacağınızı doktorunuza danışmalısınız.

Nezle, grip veya farklı bir hastalık gelişirse ameliyatı ertelemek önerilir. Öte yandan ameliyata hazırlık sürecinde aşırı egzersiz, güneşlenme ve düşük kalorili diyet yapma gibi aktivitelerden uzak durmalısınız.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Standart karın germe ameliyatı sırasında kesi iki kalça arasında, pubik bölgenin üzerinde yapılır. Bunun yanı sıra başka bir kesi daha açılır. Mini karın germe ameliyatı esnasında göbek deliğinin yeri değiştirilmezken, genel karın germe ameliyatında göbek deliği farklı bir konuma alınabilir.
Toplayıcı dikişler, karın duvarında bulunan zarların üstüne konumlandırılır. Gevşeyen karın kasları sıkıştırılarak karın bölgesi eski sertliğine kavuşturulur.

Cilt dokusunun kaburgalara doğru gerginleşmesi sağlanır. Geniş bir yüzey bulunduğu yerden kaldırılarak, karın kasları ortaya çıkarılır. Bunlar bir araya getirilir ve biçimlendirilir. Daha sonra dikilerek sabitlenir. Üst yüzeydeki deri aşağıya doğru çekilip gerilir.

Göbek deliği de yerine yerleştirilerek dikiş atılır. Bunlar pansumanla kapatılır. Cilt altına ince tüpler (drenler) konulur. Bunların amacı ameliyat bölgesinde kan birikimi ve ödem oluşmasını önlemektir.
Mini karın germe ameliyatı çoğunlukla 1-2 saat sürer. Tam karın germe ameliyatı ise genelde 2-5 saat zaman alır. Bu operasyon çoğu zaman genel anestezi altında uygulanır. Bazı durumlarda mini karın germe ameliyatının lokal anesteziyle gerçekleştirildiği olur. Sarkıklık ve gevşeme problemine ek olarak aşırı yağlanma söz konusuysa, fazla yağlar Liposuction yöntemiyle giderilir.

Kesileri dikmek için estetik dikişler kullanılır. Bu, o bölgede dışarıdan görünecek bir iz kalmasına engel olur.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri

Her cerrahi operasyonda bazı komplikasyonların oluşma ihtimâli vardır. Karın germe ameliyatında da kanama ve enfeksiyon gibi riskler mevcuttur. Fakat doktorunuzun talimatlarına uygun hareket eder; pansumanlarınızı düzenli bir biçimde yeniler ve ânî hareketlerden kaçınırsanız böyle bir durum yaşanmayacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

  1. Kişinin hastanede ne kadar kalacağı ameliyattan ameliyata farklılık gösterir. Bu süre birkaç saat olabileceği gibi, 1 veya 3 gün de olabilir. Şişlik ve ağrı oluşması normaldir. Bunun için hekimin önerdiği ağrı kesicilerden faydalanılabilir.
  2. Drenler ameliyattan birkaç gün sonra çıkarılacaktır. Dikişler ise 2-3 hafta sonra alınacaktır.
  3. Özellikle ilk hafta şiddetli hapşırma, öksürme, ıkınma gibi hareketlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Çünkü dikişlerin her an kanama ve zarar görme riski mevcuttur.
  4. İlk ay ağır sporlardan kaçınmalı, sigara kullanmamalısınız.
  5. 1 ay boyunca korse giymeniz tavsiye edilir. Bunu banyo yaparken çıkarabilirsiniz. Fakat diğer zamanlarda –yatarken dâhil- giymelisiniz. Özel korse, karın bölgesinin arzu edilen forma ulaşmasını kolaylaştıracaktır.
  6. Karın germe estetiği iz bırakan bir ameliyattır. Ancak bunlar 9-12 ayda belirginliğini kaybeder. Tamamen yok olmasa bile, dışarıdan belli olmayacak şekilde hafifler.
  7. Ameliyat sayesinde elde ettiğiniz sonucu korumak istiyorsanız sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalısınız. İdeal kilonuzu korumalı, aşırı kilo almaktan sakınmalısınız.

Karın Gerdirme Sonrası Hamilelik

Bu operasyon hamile kalmayı etkilemez, gebelik sürecine olumsuz bir etkisi olmaz. Fakat ameliyatın ardından hamilelik geçirip doğum yaparsanız karında gevşeme, sarkma ve çatlama gibi problemler tekrar baş gösterebilir. Yeniden hamile kalmayı düşünüyorsanız ameliyat olmadan önce bu konuyu doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir.

amilelikten sonra karın germe estetiği olmak isteyenlerin belli bir süre beklemesi gerekir. Genellikle doğumdan 1 yıl geçtikten sonra bu ameliyatın yapılmasında sakınca görülmez.

Diğer Vücut Estetikleri

Bize Ulaşın

  • Cumhuriyet Mah. FSM Bulvarı Yağmur Sk. Cadde224 Sitesi No:14 B Blok Kat:6 Daire:11 Nilüfer/Bursa
  • +90 532 659 34 43
  • drersinaltun@gmail.com
Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.