Brezilya Popo

img

Brezilya Popo

BBL (Brezilya kalçası) estetiği, kalçanın oranını ve şeklini olması gereken düzeye getirmek için uygulanır. Kişiyi daha yuvarlak ve dolgun bir kalça konturuna kavuşturur.

Brezilya Poposu (BBL) Estetiği Nedir?

Kalça bölgesinde dolgunluk elde etmek amacıyla, vücudun farklı bölgelerinden kalçaya yağ transferi yapılarak gerçekleştirilen bir tedavi prosedürüdür. Kalçaların şeklini ve boyutunu değiştirmek için bu ameliyatta silikon yerine yağ enjeksiyon yöntemi kullanılır.

Liposuction tekniğiyle uyluk, bel, karın gibi bölgelerden fazla yağlar alınarak bir bölümü kalçaya enjekte edilir.
Alt vücut oranlarını iyileştiren bu ameliyat kalçayı daha belirgin hâle getirir. Orantısız bölgelerin görünümünü düzelterek oransal bütünlük sağlar.

Kimler BBL (Popo Yağ Enjeksiyon) Yaptırabilir?

Kalça oranını ve şeklini genetik yapı belirler. Alt vücudun görünümü vücudunuzun depoladığı yağ miktarı ve iskelet yapınız doğrultusunda şekillenir. Sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmak, kaslarınızı sıkılaştırmak için diyet ve egzersiz gibi yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Ancak kalçalarınızın düz olmasından şikâyetçiyseniz Brezilya poposu ameliyatı olarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bu operasyon kalça bölgesini; uyluk ve bel gibi çevre bölgeleri yeniden şekillendirir. Brazilian Butt Lift olarak bilinen bu ameliyat alt bedenin kıvrımlarını geliştirir.

Bel bölgesinde meydana gelen yağlanma sebebiyle bel-popo geçişi silinmiş olanlar da bu ameliyat için uygun bir adaydır. Aşırı kilo kaybı veya kilo alma neticesinde poposunda düşme, boşalma veya düzleşme olan kişiler de popo yağ enjeksiyonuyla tüm bu sorunlardan kurtulur.

Poponuzun belinizle yaptığı açı normalden daha genişse, bu ameliyat sonrası popo yandan bakılınca fark edilen o belirgin görünümünü kaybeder. Böylelikle kişiler daha çıkık popo görünümüne kavuşur.
Karın, basen ve kalça yağlarını azaltırken kalçaların dolgunluğunu artırır. Kıyafetlerinizin vücudunuzda daha güzel durmasına yardım eder. Kalça projeksiyonu kazandırır ve estetik açısından daha hoş, genç bir görünüm verir. Alt ve üst vücut arasında denge oluşturur.

Yalnız bu ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için diğer vücut bölgelerinizde popo yağ enjeksiyonu için yeterli miktarda yağ olmalıdır. Ayrıca kalçalarınızda aşırı sarkma problemi bulunmamalıdır.

BBL (Popo Yağ Enjeksiyonu) Nasıl Yapılır?

Adı her ne kadar Brezilya popo kaldırma ameliyatı olsa da bu yöntem geleneksel olarak ‘kaldırma prosedürü’ sayılmaz. Kalçada deri sarkması mevcutsa ona müdahalede bulunulmaz. Bacaklarda veya kalçada cilt sarkması meydana gelmişse uyluk ve popo kaldırma ameliyatından yararlanılabilir.
Operasyon üç temel adımdan meydana gelir:

 1. Öncelikle bel, karın veya bölgeesinden ya da farklı bir bölgeden yağ alımı yapılır. (Bunun için genellikle Vaser Liposuction yöntemi kullanılır.) Yağ dokusunun zarar görmemesi açısından bu teknik daha güvenlidir. Yağlar ses dalgaları vasıtasıyla vücuttan toplanır ve gereken bölgelere transfer edilir. Böylece alınan yağlar daha etkili ve kalıcı sonuç verir.
 2. Yağlar çıkarıldıktan sonra saflaştırılarak transfere hazır duruma getirilir.
 3. Cerrah popoya arzu edilen formu kazandırmak ve popo hacmini artırmak için belli bölgelere yağ enjeksiyonu gerçekleştirir. Bu yağların tamamı verilen bölgede kalmaz. Bir kısmı zamanla erir. Bu yüzden cerrahlar erime payını göz önünde bulundurarak bir miktar fazla yağ enjekte eder.

BBL (Popo Yağ Enjeksiyon) ve Popo Protez Farkları

Kalça büyütme için tercih edilen BBL, silikon kalça protezi gerekmeden uygulanır. Belirgin ve doğal sonuçları olan bir operasyondur.

Fakat kişinin kilosu normalin altındaysa, vücuttan elde edilecek yağlar ameliyat için yeterli gelmeyecekse istenilen büyüklük artışını elde etmek amacıyla protezlerden faydalanılır.
Fakat bu ameliyatta enfeksiyon ve kapsüler kontraktür gibi riskler söz konusudur. Doğal görünüm açısından Brezilya kalça ameliyatı daha avantajlıdır.

Brezilya Popo Ameliyatı Sonrası

 • BBL (popo yağ enjeksiyonu) ameliyatından sonra ağrı minimal düzeydedir. Hafif ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınabilir.
 • İlk 2 hafta boyunca kalçanın üzerine uzanmak veya oturmak yasaktır. Kişi, tuvaleti kullanmak dışında diğer aktivitelerini ayakta yapmalıdır.
 • Kendinizi oturmaya hazır hissettiğiniz zaman ‘simit’ biçiminde bir koltuk kullanarak başlayabilirsiniz. Yahut uyluklarınızın altına yastık koyabilirsiniz. Böyle yapmak kalçalarınızın üzerinde baskı oluşmasını engeller. Eskisi gibi oturabilmek için çoğunlukla 8 hafta beklemek gerekir.
 • Estetik cerrahınızın talimatlarına uyarak günlük işlerinizi yapabilir, 10-14 gün içerisinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Brezilya Kalça Büyütme Kalıcı mı?

Kalçaya nakledilen yağ hücreleri yıllarca erimeden varlığını sürdürür. Fakat kilo alıp-vermek kalça görünümünü olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyattan sonra kilo kontrolü önem taşır.

Sonuçlar, ameliyatın ardından 6 ay içerisinde belirginlik kazanır. Bu süre zarfında ödemler kendiliğinden geçer ve tam iyileşme sağlanır.

Bacak konturunun düzeldiği, bel oyuğunun keskinleştiği gözlemlenir.

Brezilya Kalça Estetiği Riskleri

Brezilya kalçası ameliyatı (Brazilian Butt Lift) popo protezi gibi öteki ameliyatlardan daha az risk barındırır. Muhtemel yan etkiler şöyle sıralanabilir:

 • Enjekte yapılan bölgede cilt altı topak oluşumu
 • Enfeksiyon
 • Cilt kaybı
 • Akciğerlerde veya kalpte ölümcül sonuçlar doğurabilen yağ embolisi
 • Enjeksiyon yapılan bölgelerde yağların beklenenden daha hızlı ve fazla erimesi, bu nedenle tekrar enjeksiyon yapılması gerekir.

Diğer Vücut Estetikleri

Bize Ulaşın

 • Cumhuriyet Mah. FSM Bulvarı Yağmur Sk. Cadde224 Sitesi No:14 B Blok Kat:6 Daire:11 Nilüfer/Bursa
 • +90 532 659 34 43
 • drersinaltun@gmail.com
Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.