Bacak Germe Estetiği

img

Bacak Germe Estetiği

Uyluk germe operasyonu, üst bacak germe estetiği diye de bilinir. Bacakların üst tarafında yaşlanmaya, kilo alıp-vermeye, doğum yapmaya ve buna benzer faktörlere bağlı olarak meydana gelen gevşeme ve sarkma problemlerini tedavi eder. Ameliyatta sarkık dokular alınır ve yağlanma sorunu mevcutsa Liposuction yapılır.

Uylukta bulunan yağ birikintileri eritilerek bacakların daha düzgün bir görünüm kazanması sağlanır. Genel anestezi altında uygulanan bu operasyon birkaç saat sürer.

Uyluk Germe Nedir?

‘Uyluk’ üst bacak bölgesi olarak da adlandırılır. Bu bölgenin iç kısmındaki deride oluşan gevşekliğin ve sarkıklığın ortadan kaldırılması amacıyla yapılan cerrahi müdahaleye uyluk germe denir. Bu ameliyat sırasında fazla yağ dokusu ve deri çıkarılarak bacaklar daha estetik bir görüntüye kavuşturulur.

Uyluk Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Bacaklarında deri fazlalığı ve sarkma olanlar uyluk germe operasyonuyla bu durumdan kurtulabilir. Ancak bu ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için hastanın vücut ağırlığı ideal düzeyde veya buna yakın olmalıdır. Eğer ameliyattan sonra kilo kontrolü sağlanamazsa bacakta yeniden deri gevşemesi olacaktır.

Tabii ki bu operasyona karar verilmeden önce hastanın sağlık öyküsü, genel durumu ve kişisel beklentileri de göz önünde bulundurulur. Plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan değerlendirme neticesinde hastanın bu operasyon için uygun bir aday olduğu teyit edilir.

Uyluk Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

 1. Kalp-damar hastaları
 2. Hamilelik döneminde olanlar
 3. Emziren anneler
 4. Beden algı bozukluğu ya da farklı bir ağır psikiyatrik rahatsızlığı bulunanlar
 5. Kronik hastalığı olan kişiler
 6. Kontrolsüz diyabeti olan hastalar
 7. Anestezi alması sakıncalı olanlar ve ilaç tedavisi görenler bu cerrahi iin uygun bir aday olarak değerlendirilmez.

Uyluk Germe Ameliyatı Çeşitleri

Üst Bacak Germe

Uyluk ile kasık bölgesinin buluştuğu noktada kısımda yapılır. Kesi, bu birleşim noktasında gerçekleştirilir. Fazla deri alınır; diyete ve egzersize dirençli yağ dokusu ise Liposuction yardımıyla giderilir.

İç Bacak Germe

Uyluğun iç tarafındaki yağ ve deri fazlalığını ortadan kaldırmak için uygulanır. İz, bacağın iç tarafında kalır. Vaser Liposuction ile kombine edilebilir.

Mini Bacak Germe

İç bacak germe ameliyatının bir alt formu olarak tanımlanabilir. Tek farkı, bu ameliyatta daha kısa bir kesi kullanılmasıdır. Etkinliği sınırlı olsa da belirgin skar yani iz bırakmaz ve iyileşme süresi kısadır.

Uyluk germe estetiği enine kesi yöntemiyle de yapılabilir. Fakat bu teknik, her hastada arzu edilen sonucu vermeyebilir. Bu durumda uyluk içerisindeki cildin uzunlamasına gerilmesi gerekecektir. O yüzden bu grupta bulunan hastalarda T biçiminde bir kesi tercih edilir.

Uyluk Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle sarkmanın hangi boyutta olduğu belirlenir. Bacak içindeki yağ miktarı ölçülür. Açılan kesi, kasık bölgesinden başlayıp uyluğun iç kısmına doğru uzanır. Fazlalık durumundaki yağ ve cilt dokusu bu kesi yardımıyla çıkarılır. Alt kısımda bulunan deri gerilir ve yukarı doğru çekilir. Daha sonra bu deri kasık bölgesine dikilir.

Ameliyat iz bıraksa da bu, kasık ile uyluk arasındaki bölgede kalır, dışarıdan belli olmaz. Hasta operasyondan sonra bir gün hastanede kalır. Bir hafta sonra da gündelik yaşamına geri dönebilir. Fakat egzersizden 1 ay uzak durması önerilir.

Uyluk Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

 1. Bir gece hastanede kalmanız yeterli olur. Aynı gün ayağa kalkabilir, operasyonu takiben 2. Ya da 3. Günde banyo yapabilirsiniz.
 2. Rutin olarak idrar sondası ve korse kullanılır. Yapılan kese idrar hattına çok yakındır. Olası bir temas durumunda yara iyileşmesi gecikebilir. Ameliyatın ardından hastanın yakın takip altında tutulması gerekir.
 3. Bacağınızın iç yüzünde hafif şişlik ve morarma görülebilir. Ortalama birkaç hafta içerisinde bunlar tamamen geçecektir.
 4. Dikişlerin açılmaması ve deforme olmaması için pansumana ve yara bakımına özen gösterilmelidir.
 5. Verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
 6. İyileşme sürecinde alkolden ve sigaradan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde hastanın iyileşmesi daha uzun zaman alacaktır.
 7. Uzun yürüyüşler yapmaktan kaçınılmalıdır.
 8. Spora başlayabilmek için 6-8 hafta beklemek ve plastik cerrahın onayını almak gerekir.
 9. Yeterli uyumak da büyük önem taşır. Vücudun kendini daha kolay toparlayabilmesi buna bağlıdır.
 10. Bacak bölgesini gerecek aktivitelerden, aşırı hareketlerden uzak durulmalı, yorucu işler yapılmamalıdır. Merdiven çıkma ve çömelme gibi eylemler de gerçekleştirilmemelidir.
 11. Özellikle ilk 1 ay dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Normal egzersiz rutininize dönmeniz zaman alacağı için bu süreçte uygun bir diyet programı tatbik etmeniz kalori alımını dengelemenize yardım eder.
 12. Tuz tüketimini de sınırlamanız önerilir. Çünkü gereğinden çok tuz kullanımı ödem oluşmasına yol açar.
 13. Ameliyattan sonra şiddetli ağrılarınız olmaz. Bazen hafif ağrı duysanız bile bunu ağrı kesiciyle kontrol altına alabilirsiniz.

Uyluk Germe Ameliyatı Riskleri

Her cerrahi operasyonda bazı riskler söz konusudur. Uyluk germe ameliyatında da geç iyileşme, enfeksiyon ve kanama benzeri riskler vardır. Fakat bunlar nadiren görülen yan etkilerdir.

Diğer Vücut Estetikleri

Bize Ulaşın

 • Cumhuriyet Mah. FSM Bulvarı Yağmur Sk. Cadde224 Sitesi No:14 B Blok Kat:6 Daire:11 Nilüfer/Bursa
 • +90 532 659 34 43
 • drersinaltun@gmail.com
Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.