Meme Dikleştirme

img

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı, mastopexy diye de bilinir. Yaşlanma, sık kilo alıp-verme, genetik faktörler, hamilelik, yanlış sütyen kullanımı ve emzirme gibi nedenler göğüslerin diri ve dik görünümünü kaybetmesine sebep olabilir. Derisi boşalan, sarkan ve içi bollaşan göğüsler hem kötü bir görüntü oluşturur, hem de kişinin özgüvenini zedeler.

Meme başı, henüz memenin altındaki katlantı seviyesindeyse buna ‘hafif meme sarkması’ denir. Sarkmanın ilerlemesi hâlinde meme başı bu çizginin altına iner. Hangi krem veya masaj uygulanırsa uygulansın, meme başını yukarı çıkarmaya yeterli gelmez. Bu durumda tek çözüm meme dikleştirme estetiği uygulamaktır.

Sarkmaya sebebiyet veren deri, ameliyat sırasında çıkarılır. Ardından meme dokusu toparlanır ve yukarıya asılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

 1. Operasyon öncesi doktor, hastanın meme yapısını meme ultrasonu ve mamografi yaparak değerlendirir.
 2. Operasyondan 2-3 hafta önce sigara kullanımı sonlandırılmalıdır.
 3. Şeker hastalığınız varsa ameliyata hazırlık sürecinde bunun kontrol altına alınması gerekir. Yoksa yaraların iyileşmesi daha uzun sürebilir.
 4. 1 hafta öncesinden kan sulandırıcı ilaçların (örneğin aspirinin) kullanımına da son verilmelidir.
 5. Ameliyattan 6 saat evvel yeme-içme kesilmelidir.
 6. Ameliyat gecesi hastaya dezenfektanlı bir sabunla duş alması gerektiği bildirilir. Ayrıca ameliyat sabahı makyaj yapmaması istenir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir. 2-4 saat sürer ve uygulanacak yöntem sarkma derecesine göre değişir. Hafif bir sarkma söz konusuysa, meme bezinin altına silikon yerleştirilir. Böylelikle dolgun ve dik bir görünüm elde edilir. Hafif sarkma durumunda meme başının toparlanması yeterli olur. Meme başında dairesel bir kesi yapılır.

Orta seviyedeki sarkmalarda, lolipop şeklinde bir toparlama yapılır. Daha ileri boyuttaki sarkma durumlarında kesiler Ters T biçiminde olur.

Ameliyat esnasında alttaki meme dokusu kaldırılır ve tekrar şekillendirilir. Bu sayede meme konturu düzeltilmiş ve meme sıkılığı artırılmış olur. Areola ve meme ucu, normalde olması gereken doğal yüksekliğine getirilir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile meme büyütme operasyonu kombine olarak uygulanabilir. Gerekli görülürse, genişlemiş meme başı cilt etrafından kesilir ve küçültülür. Göğüs cildinin fazla gelen kısmı alınır ve kaybedilen elastikiyet bu şekilde telafi edilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

 • Bir müddet sporcu sütyeni sütyeni giymeniz talep edilecektir. Bunu 4 hafta boyunca kullanmalısınız.
 • İlk günler buz kompresi yapmanız iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Dikişlerinizin üstüne ince bantlar yapıştırılacaktır. Drenler 1 veya 2 gün sonra çekilir.
 • 3-4 gün sonra banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Kendiliğinden erimeyen dikişler 10-15 gün sonra alınacaktır.
 • Birkaç gün sızlama ve ağrı tarzı şikâyetleriniz olabilir. Bunu hekiminizin tavsiye edeceği ağrı kesiciyle kontrol altına alabilirsiniz.
 • İyileşme sürecinde alkol ve sigara kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • 3-7 gün sonra işinize geri dönebilirsiniz. Bu konuda hekiminize danışmalısınız.
 • İlk birkaç hafta geçene kadar ağır şeyler kaldırmamalısınız. Küçük çocuğunuz varsa, onu ayaktayken değil oturur vaziyetteyken kucağınıza alabilirsiniz.
 • İlk 2 hafta hafif yürüyüşler yapabilir, 2. Haftadan sonra uzun yürüyüşlere başlayabilirsiniz. İlk 1 ay koşu ve benzeri efor gerektiren sporlardan uzak durulmalıdır. Fitness, tenis ve benzeri sporlara başlayabilmek için de en az 4-5 hafta beklemeye ihtiyaç vardır.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ilk 5-10 gün ödem ve morluk olabilir. Memelerin son şeklini alması birkaç ay sürecektir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kalıcı mı?

Gebelik veya aşırı kilo değişikliği gibi durumlar memelerde tekrar sarkmaya yol açabilir. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatından sonra kilo dengesini korumaya özen gösterilmelidir. Bu operasyonun artık çocuk düşünmeyen kişilerde uygulanması daha doğrudur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İz Bırakır mı?

Uygulanan meme protezi yaklaşık 3,5 cmlik ufak bir iz bırakır. Bu iz meme altında gizlenir ve rahatsız edici boyuta varmaz.

Deri toparlaması yapılan kadınların meme başında I, L veya T şeklinde iz kalır. İzin şeklini tercih edilen ameliyat yöntemi belirler.

Ton farkından dolayı bu iz fazla belirgin değildir. Çizgi meme başından aşağı doğru dik bir biçimde iniyorsa, bu izin iyileşmesi daha hızlı olur. Operasyondan 1 yıl sonra, dışarıdan fark edilemeyecek derecede hafifler.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Riskleri

Göğüs dikleştirme ameliyatı güvenli bir tedavi prosedürü olsa da, en basit bir ameliyat gibi o da bazı riskler barındırır. Fakat bunlar nadiren görülen yan etkilerdir:

 • Bazı hastalarda belirgin yara izi olabilir. Buna ‘keloid-hipertrofik skar’ denir.
 • Yara iyileşmesi beklenenden daha uzun sürebilir. Bu durum genetik olarak yatkın kişilerde gözlemlenir. Yahut diyabet hastalarında veya düzenli olarak sigara kullananlarda görülür.
 • Hematom yani memede kan birikimi olabilir.
 • Yaraların açılması, dikişlerin atması, enfeksiyon ve iltihaplanma da yaşanması muhtemel sorunlardandır. Fakat bunlar zamanında müdahale yapılarak kolayca düzeltilebilir.
 • Yağ dokusunun erimesi ve parçalanması mümkündür. Bu durum yağ nekrozu olarak tanımlanır. Yara kenarından veya dikiş arasından akıntı sızabilir.
 • Memelerde ağrı-sızı ve batma hissi olması normaldir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Olanlar Emzirebilir mi?

Bu sorunun cevabını uygulanan teknik belirler. Meme ucu, süt kanalları ve süt bezleri zarar görmediyse emzirme fonksiyonu olumsuz etkilenmez. Ameliyat sırasında meme ucu kaldırılıp taşındıysa kişi bir daha emziremeyebilir.

Ancak ‘central pedicule’ adı verilen teknik kullanılırsa; bezler, kanallar ve meme ucu tek parça olarak tutulur. Bu nedenle emzirme konusunda bir sorun yaşanmaz.

Diğer Göğüs Estetikleri

Bize Ulaşın

 • Cumhuriyet Mah. FSM Bulvarı Yağmur Sk. Cadde224 Sitesi No:14 B Blok Kat:6 Daire:11 Nilüfer/Bursa
 • +90 532 659 34 43
 • drersinaltun@gmail.com
Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.