Meme Büyütme

img

Meme Büyütme

Meme protez uygulamaları, göğüslerini büyütmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir tedavi biçimidir. Meme protezi ile meme büyütme kişileri kalıcı olarak daha estetik ve dik göğüslere kavuşturur.

Meme büyütmede kullanılan pek çok yöntem olmakla beraber, meme protez uygulaması bunların en etkili ve en güvenilir olanıdır. Küçük meme görünümünden şikâyetçi olan kişiler bu ameliyatla daha dolgun göğüslere sahip olabilir. Öte yandan söz konusu operasyon göğüslerdeki hafif sarkma problemini giderir ve göğüsleri dikleştirir.

Memelere yeni bir form kazandıran bu yöntem, böylece kişinin özgüvenini de artırır. Aynaya baktığında görünüşünden memnun olmayan, giydiği kıyafetleri kendine yakıştıramayan kişiler bu ameliyat sayesinde kendisini mutlu edecek bir imaja kavuşur.

Meme Büyütme Estetiği Nasıl Olur?

Meme dokusunun içerisine direkt olarak yerleştirilen medikal torbalara meme protezi denir. Protezi kaplayan dış kılıf birkaç mm kalınlığa sahip silikondan yapılmıştır. Bu kılıf sayesinde protez meme dokusuna rahatlıkla adapte olur. Farklı protez şekillerinden en fazla tercih edileni damla şeklinde (anatomik) veya yuvarlak (round) şekilli protezlerdir. Kullanılan protezler ile meme büyütme estetiği tamamlanır.

İçerdiği maddelere göre meme protezlerini silikonlu ve saline-filled (fizyolojikli) olarak ikiye ayırmamız mümkündür. Yüzeylerine göre textured (pütürlü) veya smooth (düz) protezler de mevcuttur. Öte yandan bunlar yükseklikleri doğrultusunda ise düşük, orta ve yüksek profilli olarak sınıflandırılır.

Doldurma sistemine göre kalıcı veya geçici olan ekspander meme protezlerinden de söz edebiliriz.

Meme Protezi Nasıl Seçilir?

Silikon jel protezlerden veya tuzlu su içerikli (saline-filled) protezlerden hangisinin tercih edileceğini hastanın ihtiyaç ve beklentileri belirler. Fakat silikon protezlerin hem ülkemizde, hem Avrupa’da daha yaygın olduğu söylenebilir.

Tuzlu su içeren protezler daha ucuz olmasına rağmen, silikon jel barındıran protezler daha avantajlıdır. Çünkü bunlar daha doğal bir görünüm sağlar. Protezin dışarıdan belli olma riski ve kapsül kontraktürü ihtimâli daha azdır. Doğal meme hissi verir, subglanduler yerleşime imkân taır.

Meme Protezi Güvenilir mi?

Profesyonel bir hekim tarafından, FDA onaylı protezlerle ve doğru ameliyat yöntemiyle uygulanan tedaviler başarılı sonuç verir. FDA tarafından onaylanmış protezler insan sağlığını riske atacak herhangi bir zararlı madde barındırmaz.

Ayrıca bu ameliyatın yeterince güvenli olabilmesi için, operasyondan evvel mamografi çekilerek, gerekli tetkikler yapılarak hastanın uygunluğu teyit edilmelidir. Diğer taraftan, meme protezinin kansere yol açtığı veya kanser riskini artırdığı doğru değildir. Protezlerin mevcut meme kanserine olumlu veya olumsuz bir etkisi olmadığı gibi, kanser gelişmesine de zemin hazırlamaz.

Meme Protezi Yırtılır mı?

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezlerin içerisinde koheziv jel vardır. Bu, tıpkı lokuma ya da jelibona benzetilebilir. Yırtılma olasılığı çok düşüktür. Protezin içerisinde bulunan silikon jel formunda olduğundan patlasa bile dağılmayacak ve akmayacak, olduğu yerde kalacaktır. Böyle bir durum oluşursa protezi kolayca çıkarıp yeni bir protez takmak mümkündür.

Bununla beraber protezlerin patlama riski de mevcuttur. Örneğin tuzlu su barındıran protezlerin patlaması durumunda bu su meme içine sızabilir.

Ancak sonuçta bu ameliyatla beraber vücuda dışarıdan yabancı bir madde girer. Bunun üzerine kişinin vücudu bu protezin etrafını bir zar ile sarar. Eğer bu zar olması gerekenden daha kalın ise kapsül oluşumu gibi bir risk doğabilir. Bunu plastik cerrahınızla görüşmeniz gerekir.

Meme Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında uygulanan bu ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürer. Ameliyat planlanırken protezin hangi bölgeden yerleştirileceğine hastanın istekleri ve vücut yapısı doğrultusunda karar verilir.

Protezi yerleştirmek için 4 farklı bölge kullanılabilir. Bunlar; meme altı, meme ucu, göbek çevresi ve koltuk altı şeklindedir.

Bu bölgelerin her biri kendine göre avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Hangi protez ameliyatının size daha uygun olduğuna hekiminiz karar verecektir.

Hastanın tercihi doğrultusunda protez, kas üstünde veya kas altında konumlandırılabilir. Protezin yerleştirilmesinden sonra bölgeye estetik dikiş atılır ve meme protez ameliyatı tamamlanmış olur.

Meme Protez Ameliyatı Sonrası

Göğüs büyütme ameliyatından sonra kişinin bir gece hastanede kalması istenir. Ardından taburcu edilir. Ameliyat sonrasında ağrı oluşması normaldir. Kendinizi daha rahat hissetmek için hekiminizin reçete ettiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

İlk hafta meme çevresinde ödem ve morluk meydana gelebilir. Bunlar ameliyattan sonraki dördüncü gün itibariyle azalmaya başlayacak ve bir süre sonra yok olacaktır.

Kesi yapılan bölgelere yerleştirilmiş bantlar bir müddet orada kalmalıdır. Bu bantları çıkarmamak şartıla 3. Günden sonra duş alabilirsiniz. Yapıştırılan bant 2. Hafta kontrol sırasında çıkarılır.
1 ay boyunca sizden özel korse etkili sütyen giymeniz talep edilecektir. Bu sütyenin kullanılması memelerin daha hızlı toparlanıp yeni şeklini daha kolay almasına yardımcı olur.

Göğüsleriniz doğal görünümünü operasyondan 1 ay sonra yavaş yavaş kazanmaya başlayacaktır. Üçüncü aydan itibaren en doğal sonucu gözlemleyebilir, göğüslerinizin yumuşadığını hissedebilirsiniz.

Meme Protezi ve Meme İmplantı Arasındaki Fark

Meme protezleri genellikle estetik meme cerrahisi yani meme büyütme uygulamalarında tercih edilir. İmplantlar ise daha çok rekonstrüksiyon (meme onarımı) için kullanılır.

Hastanın kendi dokusundan faydalanılamıyorsa, uzun süreli cerrahi girişimleri tolere edemeyecekse, karın veya sırt bölgesinden ameliyat olmak istemiyorsa, deri kaybı ciddi boyutta değilse meme implantından yararlanılır. Öte yandan bunun için meme dokusu alanında enfeksiyon veya skar (kötü iz) bulunmamalı, hasta meme ya da göğüs duvarına radyoterapi almamış olmalıdır.

Meme Büyütme Estetiği Emzirmeyi Etkiler mi?

Bu operasyon sırasında süt kanallarına dokunulmadığı için sinir dokusuna zarar gelmez. Dolayısıyla emzirme fonksiyonu olumsuz etkilenmez.

Meme Protezi Kalıcı mı?

Önceden meme protezlerini 15 yıl arayla değiştirmek tavsiye ediliyordu. Fakat son teknolojilerle beraber artık daha uzun süre kullanılabilen meme protezleri üretilmeye başlanmıştır. Doktorunuz aksini ifade etmediği sürece meme protezini yenilemenize gerek yoktur. Göğüsleriniz yıllar boyu estetik, dik ve dolgun görünümünü korur.

Diğer Göğüs Estetikleri

Bize Ulaşın

  • Cumhuriyet Mah. FSM Bulvarı Yağmur Sk. Cadde224 Sitesi No:14 B Blok Kat:6 Daire:11 Nilüfer/Bursa
  • +90 532 659 34 43
  • drersinaltun@gmail.com
Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.