Jinekomasti

img

Jinekomasti

Jinekomasti yani erkeklerde anormal boyutta artan meme büyüklüğü bebeklik ve ileri yaşlarda görülmektedir.Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre ergenlik çağındaki erkeklerde jinekomasti görülme oranı % 34,6'dır. Bir çok erkeğin büyürken karşılaştığı bu sorun, kalıcı olması halinde kişilerde fiziksel ve psikolojik problemlere yol açmaktadır. Kişi  jinekomasti geçirmişse, kendiliğinden düzelmez; kişiye kesinlikle cerrahi müdahale yapılmalıdır.

 

Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

Jinekomasti bir çok neden bağlıdır. Başlıca neden sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz bir yaşam sürmektir. Günümüzde oldukça yaygın olan şehir yaşamı, spor yapma ve hareket etme  imkanlarının az olması ve yetersiz beslenme jinekomastiye (erkeklerde meme büyümesi) neden olan başlıca faktörlerdir.

 

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

  • Göğüslerde şişme
  • Ağrı ve sızılar
  • Hassaslık
  • Bir veya iki memede ki sıvının boşalması
  • İki memenin arasındaki büyüklük farkı

 

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Jinekomasti tanısı için her iki memenin muayenesi gereklidir. Meme ucunun arkasında oldukça sert, ceviz büyüklüğünde bir kitle ele gelir. Muayene bulguları bir meme USG'si ile kontrol edilmelidir.  Kontrol sonucunda teşhis konulmaktadır.

 

Jinekomasti Ameliyatı Hakkında Genel Bilgiler

Jinekomasti tedavisinde cerrahi müdahale en mantıklı ve kesin yoldur. Müdahalenin türü doktor tarafından belirlenir. Farklı jinekomasti türlerinde farklı yöntemler kullanılabilir. Bu türler memenin dokusu ve büyüklüğü ile tespit edilmektedir. Ameliyat kişinin durumuna göre yaklaşık 2-3 saat sürmektedir.

Anestezi tipi dokulara bağlı olarak lokal veya genel anestezi yapılabilir. Kişi ameliyatın ardından aynı gün içinde yada ertesi gün evine gidebilir. Anestezi sonrası ağrılar ortalama 2 gün sürmektedir.

 

Kimler Jinekomasti Ameliyatı Olabilir?

Ergenlik dönemindeki jinekomasti sorunları hormonal değişikliklere bağlı olabileceğinden ameliyat kararı verilmeden önce en az 2 yıl geçmesi gerekir. Sorunlar ergenliği takip eden 2 yıl içinde bitmezse ameliyat yapılmalıdır. İlerleyen  yaşlarda bu sorunla karşılaşanlarda jinekomasti ameliyatı yapılmadan önce 1 yıl geçmesi gerekir.

 

Ameliyattan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat öncesinde kişi cerrah ve anestezi uzmanına kullandığı ilaçları ve genel sağlık durumu ile ilgili tüm bilgileri hakkında bilgi vermelidir. Ameliyattan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları ve balık yağı almayı bırakmalısınız. Hızlı bir iyileşme adına sigara ve alkol tüketimini 1 hafta önce durdurmalısınız.

 

Jinekomasti Hakkında Soru Cevap

"Yalancı Jinekomasti" denilen bir şey var mı? 
Yalancı jinekomasti, meme bezi büyümesi olmaksızın aşırı şişmanlığa bağlı olarak büyüyen göğüsleri içeren ve aşırı kilolu kişilerin yaşadığı yaygın bir durumdur.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?
Jinekomasti ameliyatı sonrası oluşabilecek yara izi cerrahi yöntemle ilgilidir. Tedavi liposuction yöntemi ile gerçekleştiriliyorsa iz kalmaz.

Göğüsler tekrar büyür mü
Göğüsleriniz ameliyattan sonra tekrar büyümeyecektir, fakat ameliyattan sonra aşırı kilo değişimleri yaşarsanız, göğsünüzde şişkinlik ve gelişme olasılığınız bulunmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası  beslenmenize oldukça dikkat etmelisiniz.

Jinekomasti hakkında merak ettiğiniz her şey için bize ulaşabilirssiniz.

Diğer Göğüs Estetikleri

Bize Ulaşın

  • Cumhuriyet Mah. FSM Bulvarı Yağmur Sk. Cadde224 Sitesi No:14 B Blok Kat:6 Daire:11 Nilüfer/Bursa
  • +90 532 659 34 43
  • drersinaltun@gmail.com
Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.